Postup mezi nejlepší mladé vědce České republiky
15 května, 2020 | By Ivo Rejchrt |
Středoškolská odborná činnost jako jedna z mála soutěží probíhá i za stávajících omezení: její účastníci výsledky svého dlouhodobého výzkumu vtělili do písemné studie a doplnili ji formou internetové videoprezentace a reakcemi na dotazy. V krajském kole této prestižní soutěže jsme měli dva zástupce, a to v nabité kategorii Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství. Oba tam skvěle uspěli: Ondřej Vaněk (6.C) obsadil krásné druhé místo s prací Vliv hudby na aktivitu kvasinek, Renáta Šormová (5.C) pak zvítězila a postupuje do celostátního kola. Požádali jsme ji o přiblížení jejího výzkumu, s nímž bude reprezentovat nejen naše gymnázium, ale i město a kraj:
„Ve své práci jsem se zaměřila na změny v expresi genů mezi citlivým a dvěma rezistentními kmeny vlasovky slezové. Exprese genů je proces, pomocí něhož se daná informace z genu převede v buňce do struktury proteinu. V tomto případě na P-glykoprotein, což je přenašeč na cytoplazmatické membráně buněk, odpovědný za vylučování léčiv z buněk do jejich vnějšího prostoru. Vlasovka slezová je parazit žijící ve slezu (žaludku) malých přežvýkavců, jenž způsobuje onemocnění zvané hemonchóza. Napadení jedinci rychle slábnou a v nejzávažnějších případech tomuto onemocnění podléhají. Zvýšená exprese genů kódujících P-glykoprotein by mohla zapříčinit snadnější vylučování léčiva a s tím spojený vznik a rozvoj rezistence vlasovky slezové vůči koncentracím léčiv, které by ji za běžných podmínek usmrtily.
Ráda bych zde poděkovala paní RNDr. Janě Dobrorukové za její podporu během tvorby mé práce a za seznámení s Mgr. Pavlínou Kellerovou, pod jejímž vedením jsem na Katedře biochemických věd Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové uskutečnila veškeré své pokusy.
Výsledky práce prokázaly zvýšenou expresi genů kódujících P-glykoprotein u rezistentních kmenů, což je klíčová skutečnost pro vývoj nových a účinnějších léčiv využitelných v boji s touto parazitickou hlísticí.
Celý průběh tvorby práce mi dal cenné zkušenosti v oblasti molekulární biologie, které bych se ráda věnovala i po zakončení mého středoškolského studia.“
Gratulujeme a přejeme Renátě hodně zdaru v celostátním kole i dalším vědeckém výzkumu!